ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣ ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ, ଗ୍ରାହକ ରିସ୍କ ନେବାକୁ ଚାଁହୁନାହାନ୍ତି: ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ

0

କରୋନା ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଋଣ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ସରକାର ଏବଂ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣ ବଣ୍ଟନ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛନ୍ତି । ଏହି କାରଣରୁ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ରେପୋ ହାର କାଟୁଛି। ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ କେବଳ ଲକଡାଉନରେ ରେପୋ ହାରକୁ ଦୁଇଥର ହ୍ରାସ କରିଛି। ସମ୍ପ୍ରତି ରେପୋ ହାର ୪ ପ୍ରତିଶତରେ ଅଛି, ଯାହା ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ତର ଅଟେ | ଏଥି ସହିତ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକ ଋଣ ନେବା ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ସହଜ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ପ୍ରୟାସ ସତ୍ତ୍ୱେ ଲୋକମାନେ ଋଣ ନେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି |ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଏସବିଆଇ) ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରଜନୀଶ କୁମାର ମଧ୍ୟ ଏହି କଥା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ଏସବିଆଇ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରଜନୀଶ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣ ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ, କିନ୍ତୁ ଗ୍ରାହକ ଋଣ ନେବାକୁ ଆଗକୁ ଆସୁନାହାଁନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ରଜନୀଶ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ପାଣ୍ଠି ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଋଣ ପାଇଁ କୌଣସି ଚାହିଦା ନାହିଁ।
ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକର ଟଙ୍କା ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ରଖିବା ଛଡା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ନାହିଁ। ଯେତେ ଗ୍ରାହକ ଅଛନ୍ତି, ସେମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ରିସ୍କ ନେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ନାହିଁ | ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ସେମାନଙ୍କ ପାଣ୍ଠି ଜମା କରି ଅଧିକ ଲାଭ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ସମାଲୋଚନା କରାଯାଇଛି। ଏହି ଲାଭକୁ ରିଭର୍ସ ରେପୋ ରେଟ୍ କୁହାଯାଏ | ତେବେ ନିକଟରେ ଆରବିଆଇ ରିଭର୍ସ ରେପୋ ହାରକୁ ୪ ପ୍ରତିଶତରୁ ୩.୭୫ ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ କରିଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

one × 4 =