ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ନୂଆ ରାଜ୍ୟପାଳ ଗୁରମୀତ ସିଂହ

0

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ନୂଆ ରାଜ୍ୟପାଳ ହେବେ ଗୁରମୀତ ସିଂହ । ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ରାଜ୍ୟପାଳ ପଦରୁ ବେବୀ ରାନୀ ମୌର୍ଯ୍ୟ ଗତ ୮ ତାରିଖରେ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିଲେ। ଗୁରୁବାର ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଲେଫନାଣ୍ଟ ଜେନେରାଲ (ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ) ଗୁରମୀତ ସିଂହଙ୍କୁ ନୂତନ ରାଜ୍ୟପାଳ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତି କରାଯାଇଛି ।

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମ ନାଥ କୋବିନ୍ଦ ଗୁରୁବାର ପଞ୍ଜାବ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ନାଗାଲାଣ୍ଡରେ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତିକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି । ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଭବନଙ୍କଠାରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ତାମିଲନାଡୁର ରାଜ୍ୟପାଳ ବନୱାରିଲାଲ ପୁରୋହିତଙ୍କୁ ପଞ୍ଜାବର ରାଜ୍ୟପାଳ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି । ନାଗାଲାଣ୍ଡ ରାଜ୍ୟପାଳ ଆର.ଏନ୍ ରବିଙ୍କୁ ତାମିଲନାଡୁର ରାଜ୍ୟପାଳ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଛି । ଏହା ସହିତ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଜେନେରାଲ ଗୁରୁମିତ ସିଂ (ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ) ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ରାଜ୍ୟପାଳ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଛନ୍ତି । ଆସାମ ରାଜ୍ୟପାଳ ଜଗଦୀଶ ମୁଖୀଙ୍କୁ ନାଗାଲାଣ୍ଡର ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଅତିରିକ୍ତ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ଏକ ଆଦେଶରେ ଉପରୋକ୍ତ ରାଜ୍ୟପାଳ ଗୁଡ଼ିକର ନାମ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ଆସାମର ରାଜ୍ୟପାଳ ଜଗଦୀଶ ମୁଖୀଙ୍କୁ ନାଗାଲାଣ୍ଡର ରାଜ୍ୟପାଳର ଅତିରିକ୍ତ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି । ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଲେଫନାଣ୍ଟ ଜେନେରାଲ ଗୁରୁମୀତ ସିଂହ ଡେପୁଟି ଚିଫ ଅଫ ଆର୍ମି କର୍ମଚାରୀ ଭାବେ କାମ କରିସାରିଛନ୍ତି । ସେ ୨ଟି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଏମ୍‌ଫିଲ ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ବେବି ରାନୀ ମୌର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପରେ ପୂର୍ବତନ ସେନା କର୍ମଚାରୀ ତଥା ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଜେନେରାଲ ଗୁରୁମିତ ସିଂଙ୍କୁ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ରାଜ୍ୟପାଳ କରାଯାଇଛି । ଚୀନ୍ ବ୍ୟାପାର ଉପରେ ଜଣେ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିବା ଲେଫ୍ଟ ଜେନ ସିଂ ପ୍ରାୟ ଚାରି ଦଶନ୍ଧି ସାମରିକ ସେବା ପରେ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୧୬ ରେ ଅବସର ନେଇଥିଲେ । ସେନାରେ ସାମରିକ ଅପରେସନ୍ସର ଅତିରିକ୍ତ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭାବରେ ସେ ଚୀନ୍ ସହ ଜଡିତ ସାମରିକ ରଣନୀତିକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ । ସେନାରେ ତାଙ୍କର ସେବା ସମୟରେ, ସେ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଗୋଷ୍ଠୀର ଅଂଶ ଥିଲେ । ସେ ଚୀନ୍ ସହିତ ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ସହିତ ସାମରିକ କୂଟନୈତିକ ଆଲୋଚନାରେ ସାତଥର ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

two × 1 =